Özgür, Android Alternatifleri

Google tarafından geliştirilen, akıllı telefonlar için üretilmiş olan Android İşletim Sistemi; açık kaynak kodlu olarak lanse edilmesine rağmen, 3.0 sürümünün kodlarının açılmamış olması, Özgür Yazılım Vakfı tarafından yapılan incelemeler doğrultusunda var olan açık kodlar üzerinden bir cihazın çalıştırılamaması onu özgür yazılım olmaktan çıkarıyor. [1]

Android üzerinde bulunan bazı modüllerin, Microsoft patentli olmasıyla beraber;  HTC, Samsung, Motorola gibi firmaların Microsoft ile patent anlaşmalarına gitmeleri ve  kodlarının hala açılmamış olması özgür yazılım camiasında tedirginlikle karşılanıyor ve “Ya Android zamanla kapalı hale gelirse? ” sorusunu gündeme getiriyor.

Herşeye rağmen, mevcut Android kodları üzerinde geliştirilmiş, özgür Android dağıtımları ve Linux çekirdeği üzerinde geliştirilmekte olan Tizen gibi alternatifler bulunuyor.

CyanogenMod

Açık kaynak kodlu, bir çok akıllı telefona uyarlanmış, Android camiasının en bilinen özel ROM ve dağıtımlarından biridir. Hızlı ve sade arayüzü ile beraber Compcache (Compress Cache), JIT (Just in Time) ve hızaşırtma destekli çekirdekleri sayesinde oldukça performanslı bir Android deneyimi sunuyor.

Yarım milyon cihaza yüklenmiş olan CyanogenMod dağıtımını, kulladığınız cihaz üreticisinin Android güncellemeleri beklemeden, gelişmiş özelliklere sahip en güncel Android dağıtımını kullanmak istiyorsanız, hemen cihazınızı root işlemi yaparak CyanogenMod yüklemelisiniz.

Replicant

GPLv2 ile lisanslanmış olan Linux çekirdeği üzerine, Apache lisansı kullanan Android kodları ile inşa edilerek oluşturulan Replicant, %100 özgür olmasıyla dikkat çekiyor. Sınırlı sayıda özgür yazılım destekçisi tarafından geliştirilen Replicant dağıtımının, Nexus One ile beraber sınırlı sayıda cihaz desteği bulunuyor.

Openmoko

Openmoko, Android öncesi NeoFreeRunner üzerinde,  iPhone alternatifi özgür akıllı telefon alternatifi oluşturmak için geliştirilmiş.

Xorg, Qt, GTK, E17 gibi yazılımların telefon kullanımına uygun hale getirilerek, Openmoko üzerinde kullanılmış. Gelecek dönemde Android’in geliştirilmesi ve piyasaya hakim olmasıyla günümüzde önemini yitirmiş gözüküyor.

Tizen

Önce Openmoko, sonra MeeGo şimdi ise Tizen!… MeeGo’dan ilk olarak Nokia, sonrasında Intel’in desteğini çekmesiyle, ortaya çıkan özgür bir akıllı telefon işletim sistemi ihtiyacını karşılamak amacıyla  Linux Vakfı ve LiMo Vakfı tarafından geliştiriliyor.  Linux çekirdeği kullanarak,  hem ARM hem de X86 (Intel) mimarilerinde çalışacak olan Tizen’e şimdiden Samsung ve Acer firmaları destek vermiş durumda.

Android ile yeşeren özgür bir akıllı telefon işletim sistemi görmek ümidimiz, umarız Tizen ile son bulur ve Android yerine gerçek özgür bir işletim sistemine kavuşmuş oluruz.

[1] Not : Bu yazıyı hazırladığım zamanlarda Android 4.0 kaynak kodlarının 2012 başına kadar yayınlacağı ile ilgili açıklama yapıldı.

Kaynakça

Richard Stallman: Android Gerçekten Özgür Yazılım mı?
Is Android’s bane a boon for Free Software?

About these ads
Hakkında

Linux System Admin

Tagged with: , , , , , ,
Android kategorisinde yayınlandı
2 comments on “Özgür, Android Alternatifleri
  1. kemal ağan diyor ki:

    ercan kardes merhaba bende htc wildfire var s olmayan yurt dısı malı ve guncelleme yapamıyorum bana yardımcı olurmusn acaba telefonum bu ……. cagrı atarsan gerı donerım ıyı gunler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

Mecbur Değilsin!
Mecburdegilsiniz
Blog İstatistikleri
  • 45,573 tıklama
Takip Et

Her yeni yazı için posta kutunuza gönderim alın.